העולם עובר לתכנון כוללני ומי שלא שם – נשאר מאחור

תכנון כוללני הוא כינוי להזמנת עבודה ממשרד האדריכלים שהופך ל-one-stop-shop, ובהצעת המחיר שלו הוא לוקח אחריות על כל תכולת עבודת התכנון וההתחייבויות שכרוכות בה, והוא זה ששוכר את כל אנשי המקצוע הנדרשים לביצוע עבודת התכנון. מבחינת הלקוח קיימת רק כתובת אחת – האדריכל.

הגורם הראשון שעבר לתכנון כוללני היה רשות מקרקעי ישראל, ובאחרונה הצטרפו אליה גם משרד הבינוי, מנהל התכנון ומשרד הביטחון. כיום המגמה הזאת חודרת גם לרשויות המקומיות. כך לדוגמה, עיריית ירושלים, שבהיעדר תכנית מתאר עדכנית מפרסמת מכרזים לתכניות אב לשכונות שכוללים גם את עלות היועצים (וכמובן גם את האחריות על עבודתם). רשויות נוספות שמתחילות לעבוד בשיטת התכנון הכוללני הן כפר סבא, רעננה, בית שמש, מבשרת ציון ועוד.

זה טוב או רע לאדריכלים?

היתרון המרכזי בשיטת התכנון הכוללני הוא החזרת הכוח לידי האדריכלים, לאחר שבעשורים האחרונים התהפכו היוצרות לטובתם של משרדי ניהול פרויקטים. אלה גוזרים קופון על כל בעלי המקצוע בפרויקט, בהם גם האדריכלים. כעת מנהל פרויקט התכנון נמצא תחת האדריכל, במקומו הנכון בשרשרת.

אולם מבחינה עסקית, לשיטה יש גם חסרונות. ראשית, נטילת אחריות על כל מרכיבי התכנון גורמת לניפוח המחזור של משרד האדריכלים (גם אם הכסף משולם בסופו של דבר ליועצים השונים). מכיוון שניתן להסביר בקלות את העליה הדרסטית במחזור, זהו החיסרון הפחות משמעותי.

החיסרון המשמעותי יותר הוא השפעת האחריות המורחבת על הביטוח המקצועי: ברגע שהאדריכל אחראי על כלל היועצים, רמת הסיכון עולה ופרמיית הביטוח מזנקת. גם לחיסרון הזה יש פתרון בדמות תקורה שנגבית מכל יועץ (ולמעשה – הפחתת שכר הטרחה שמשולם ליועצים על ידי האדריכל) עבור הביטוח המקצועי המוגדל.

טיפים להתנהלות נכונה מול ריבוי יועצים

ברגע שהאדריכל אחראי למספר רב של יועצים, שיטות עבודה מסודרות יבטיחו שהפרויקט יתקדם באופן חלק. הנה מספר טיפים שאם תפעלו לפיהם, חייכם יהיו קלים יותר.

  1. שלב התמחור הוא השלב המסובך ביותר, מכיוון שלעתים אפילו הלקוח המזמין אינו יודע מה נדרש לביצוע עבודת התכנון. מעבר לרשימת היועצים שנדרשים בפרויקטים סטנדרטיים, לעתים יש צורך במעורבות של יועצים מיוחדים בגלל התנאים הספציפיים של הפרויקט: יועצי קרינה אלקטרו-מגנטית, הידרולוגים, יועצים חברתיים, יועצי שימור או איכות סביבה והיד עוד נטויה, וכמובן שאת כל אלה צריך לתמחר. כאשר הלקוח מודיע שמבחינתו עלות הפרויקט כבר נקבעה, יתכן שבחינה מדוקדקת של העבודה הנדרשת תגלה, שהעלות הזאת אינה מכסה את כל הדרישות ולכן האדריכל יפסיד. על מנת להימנע מהגשת הצעות הפסדיות, נדרש ידע רחב בתעריפי תכנון ובתהליכי תכנון.
  2. חתימה על חוזה מסודר ומפורט מול היועצים, גם אם טרם נחתם ההסכם עם המזמין – בפרויקטים מורכבים ומול מספר רב של יועצים ״לחיצת יד״ איננה מספיקה והזיכרון של הצדדים על התוכן של ״לחיצת היד״ עלול להיות מוקד למחלוקות. ברגע שהחוזה מפורט ומגדיר באופן מדויק את התחייבויות שני הצדדים, השקיפות ההדדית תגן עליכם.
  3. הניהול החשבונאי מול היועצים צריך לעשות בצורה מאוד מסודרת ומפורטת, על פי אבני הדרך הקבועות בחוזה.

ומכאן – צאו לדרך ובהצלחה!

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה